Tento web používá soubory cookie. Procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním a v případě poskytnutí dalších osobních údajů s jejich ochranou a zpracováním. 

KONTAKTY

Syslíto
Františka Přítele 371
Nymburk, 28801
sysel(a)syslito.cz

ZBOŽÍ V AKCI

Vaše cena 499,0 Kč
skladem

21. 02. 2019 | Návody

Fotonávod na Syslíto kostky

K výrobě kostky potřebujeme:

  • panel na kostku, kterou můžete koupit u nás v Syslítu
  • nůžky nebo řezací kolečko s řezací podložkou
  • výztuhu - jednostranně zažehlovací ronofix nebo ronar
  • špendlíky
  • entlovací nůžky (lze nahradit začištěním látky cikcakem nebo na overlocku)
  • stužky, provázky, šňůrky, korálky – cokoli chcete dát do švu
  • výplň kostky – molitanovou kostku, případně duté vlákno
  • šicí stroj 
  • žehličku
  • jehla a nit

 

 

Připravíme si ronofix na podžehlení. Buď můžete podžehlit celou kostku, ale šití je snazší, když necháte nepodžehané přídavky na švy.

 

Pokud se rozhodnete nepodžehlovat přídavky, nejsnazší je si kostku obkreslit na velký papír. Abych nemusela slepovat A4 nebo A3 papíry, vzala jsem si roli papíru z Ikea, na kterou kreslí děti.

 

Po obkreslení patchworkovým pravítkem uděláme 1cm okraj - (1cm mají přídavky na kostce) a ten ustřihneme. Tím získáme rozměr barevné části panelu bez přídavků. Ronofix obkreslíme podle této šablony a je připravený k nažehlení.

 

 

Nažehlíme ronofix na panel kostky. Pro ty, kdo s ronofixem nemají zkušenosti, jsme sepsali informace do tohoto článku.

Další krok je prošít hrany, aby se kostka lépe ohýbala. Rovnostehem kolem dokola prošijeme prostřední kostku, ideální je nezapomenout na předěl želvy a koníka, jako se to povedlo při přípravě tohoto návodu :-)

 

Připravíme si stužky, či cokoli chceme všít do švů. To samozřejmě není nutné, kostka může být i bez toho.

 

Našlendlíme na panel podle toho, jak vidíme na obrázku.

 

Když je připraveno, nastřihneme si zhruba do poloviny hrany sousedních kostek, aby se lépe ohýbaly a nevznikaly tak velké sklady, které by překážely.

 

Nyní je kostka připravena k sešití. Postupně sešíváme vedlejší hrany kostky. Můžeme postupovat v libovolném pořadí. Nejme – li si jisti tím, že nám vše sedí přesně k sobě, během šití můžeme kontrolovat, že barevné okraje na sebe sedí. 

 

Může se stát, že šev ujede – není důvod k zoufání, jednoduše se podíváme, kde to ujelo a o kolik, navážeme si do stehu v místě, kde to sedí a sešijeme znovu blíže barevnému kraji.  

 

Takto pokračujeme, dokud není volná pouze jedna strana kostky.

Švy kostky můžeme začistit buď entlovacími nůžkami, projet na overlocku, či cikcakem. Po začistění si kostku otočíme.

 

Je – li to potřeba, přežehlíme jednotlivé strany. Lze i žehličkou na vlasy, pokud ji nevlastníte jako já, posloužil i zbytek dřevěné laťky, který jsem postupně použila jako žehlící prkno. Volnou stranou vložíme molitanovou kostku nebo duté vlákno a zašijeme poslední stranu. Většinou se šije skrytým stehem, ale lze i projet rovným stehem zvenku, jenom je potom vidět malý šev. Na rovnostehu se to šije hůř v moment, kdy jsou podžehané přídavky ronofixem.

A máme hotovou kostku!!!